Zaopatrzenie w przedsiębiorstwie

Każde dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwo, boryka się z problemem sprawnego i uporządkowanego przepływu dóbr. W tym celu należy zbudować silny pion naszej firmy, który nosi dumną nazwę – logistyka. Artykuł został napisany przy współpracy z dystrybutorem oprogramowania lomag.pl.

Logistyka – mieć czy być?

Wiele organizacji, które cechuje się dużym ruchem wszelkiego rodzaju elementów, niezbędnych dla optymalnego funkcjonowania, musi zadać sobie pytanie: tworzyć własne usługi czy zlecać na zewnątrz?

Każda z tych przeciwstawnych decyzji niesie za sobą określone zalety, ale również i wady. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są plusy własnych działań. Przede wszystkim, mamy pełną kontrolę nad naszymi procesami, co jest bardzo istotne, gdy pewne dobra lub usługi chcemy uchronić przed ingerencją osób trzecich. W tym wypadku warto samemu zająć się wszelką logistyką.

Za tym przemawia również rynek, a raczej jego ubogie możliwości. Jeśli dostępne rozwiązania nie spełniają naszych oczekiwać i są niezadowalające, z pewnością powinniśmy zastanowić się, czy może czasem to nasze przedsiębiorstwo nie powinno zająć się tą tematyką.

Logistyka na zewnątrz

Jest również druga strona takiego rozwiązania. Zacznijmy od faktu, że nie każde przedsiębiorstwo ma doświadczenie w budowaniu tak precyzyjnego kanału logistycznego lub po prostu nie chce się nim obciążać. Jest to szczególnie trafna decyzja w sytuacji, gdy nasz produkt jest standardowy, a rynek oferuje nam szeroką gamę różnych dostawców. Duży wybór partnerów pozwoli nam na dopasowanie usług do indywidualnych preferencji, a może nawet do stworzenia rozwiązania uszytego na miarę działania firmy.

Uwzględnić należy jeszcze jeden, bardzo istotny koszt, którego możemy uniknąć. Właściwie dobrany operator logistyczny, zwłaszcza jeśli jest sprawdzony, zapewni nam bardzo płynny przepływ materiałów wprost na produkcję, bez konieczności utrzymywania stanów magazynowych. Takie nastawienie eliminuje wymóg niezbędnych zapasów i może prowadzić do znacznych oszczędności oraz poprawy płynności finansowej przedsiębiorstwa, a tym samym, konkurencyjności na tle innych organizacji.

Related posts

Leave a Comment