Właściwy dobór protezy kończyn

Protezy kończyn to bardzo często jedyna możliwość, aby osoba, która utraciła kończynę miała szansę na powrót do pełnej sprawności. Jednak warunek jest taki, aby była ona jak najlepiej dobrana, a także, aby pacjent był maksymalnie zaangażowany w rehabilitację i wzmacnianie mięśni. W przeciwnym wypadku, niestety nawet najlepiej dobrana proteza się tutaj nie sprawdzi. Jednak warto walczyć o nauczenie się korzystania z protezy, bo rzeczywiście umożliwia ona powrót do codziennych zajęć, które dany pacjent wykonywał, jeszcze zanim utracił kończynę.

Co składa się na właściwy dobór protezy?

Proteza ręki, czy proteza nogi musi być nie tylko dobrze dobrana rozmiarowo, ale także należy zwrócić uwagę na to jaki model wybrać. każdy pacjent ma inne wyobrażenia o protezie, a także chce przy ich pomocy wykonywać zupełnie inne czynności. Jednym bowiem zależy na wykonywaniu za jej pomocą sportu, a inni wolą wieść spokojne życie bez tego. Model jest więc tutaj kluczowy i w klinice, która wykonuje protezy należy powiedzieć wszystkie swoje oczekiwania.

Indywidualny dobór protez

Protezę niezależnie jakiej kończyny dotyczy, wybiera się indywidualnie do każdego pacjenta. Tylko tak można zastosować najlepsze wyjścia, które pozwolą przede wszystkim na dobranie kończyny tak, aby była ona jak najbardziej zbliżona do tej, która została utracona przed wypadkiem. Jest to bardzo ważne, ale równie ważne jest zaangażowanie pacjenta. Musi on bowiem maksymalnie skupić się na rehabilitacji i wzmocnieniu mięśni, a także odpowiednio dbać o pozostałego kikuta.

Related posts

Leave a Comment