Rozwód nie zawsze oczywisty?

Idealna miłość, która trwa do końca życia, to niestety często tylko niespełnione marzenia i obietnice składane w fikcyjnym świecie. Ludzie się zmieniają, co dotyczy także ich uczuć. Nawet wielka miłość i najbardziej udane małżeństwo, może kiedyś się skończyć. Wpływa na to wiele czynników, ale czasami jedynym rozwiązaniem pozostaje w tej sytuacji wzięcie rozwodu. Chodzi tutaj oczywiście o unieważnienie małżeństwa, co jednak nie jest takie proste. Sprawy rozwodowe mogą być bardzo skomplikowane, ciągnąc się wręcz latami, być nasączone negatywnymi emocjami. Najprościej i najszybciej jest przy obopólnej zgodzie i porozumieniu, wtedy od wolności partnerów dzieli tylko kilka formalności do załatwienia.

Jak ma się prawo rodzinne do rozwodu?

Wzięcie małżeństwa wiąże się z pewnymi obowiązkami, ograniczeniami. Mówimy tutaj nie tylko o węźle miłości, ale też prawnym. Nawet jeśli partnerzy stwierdzą, że już nic do siebie nie czują, przestaną ze sobą mieszkać, nadal będą zgodnie z prawem małżeństwem. Niemożliwe stanie się wobec tego ponowne wzięcie ślubu z kimś innym, do czasu, aż nie zostanie oficjalnie unieważnione małżeństwo. Nie obędzie się wobec tego bez złożenia pozwu o rozwód i przejścia przez całą związaną z tym procedurę. Bardzo ważne jest to, że nie wystarczy chcieć rozwodu, sąd może odmówić rozwiązania małżeństwa. Trzeba spełnić pewne przesłanki, z których jasno wynika, że doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia. Jeśli jest on zupełny, ale nietrwały, można liczyć co najwyżej na separację.

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, branych pod uwagę jest wiele kwestii, przez co nigdy nie można być pewnym co do ostatecznego wyniku sprawy. Wszystko komplikuje się przy dzieciach. Ich dobro jest zdecydowanie ważniejsze w oczach prawa niż plany życiowe małżonków. Jeśli rozwód wpłynąłby bardzo negatywnie na los pierworodnych, sąd prawdopodobnie odrzuci złożony wniosek. To samo dotyczy sytuacji, w której rozpad małżeństwa byłby sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Przykładem będzie ciężka choroba jednego z partnerów, który wymaga opieki ze strony drugiego.

Artykuł powstał we współpracy z https://adwokat-siemaszkobaron.pl/

Related posts

Leave a Comment