Jak przygotować się na wypad rowerowy?

Wycieczka rowerowa, szczególnie w górzysty teren, a także jazda na bardziej zaawansowanym poziomie niż typowo amatorskie przejażdżki po lesie, wymagają pewnego osprzętu. Przedmioty te ułatwią i uprzyjemnią podróż. W co się zaopatrzyć?

Odpowiednie opony

Opony rowerowe MTB, czyli dopasowane do jazdy po górach, posiadają kilka rodzajów. Każde z nich są dopasowane do nieco innej jazdy. Można wskazać na przykład opony do jazdy po błotnistym terenie. Są one znacznie węższe od klasycznych i posiadają nieco rzadziej zarysowany bieżnik. Dzięki temu zapewniają lepszy ślizg po błocie i chronią przed upadkiem na tak śliskiej i trudnej nawierzchni. Niezwykle istotna jest także jakość wykonania opon. Modele górskie są wyposażone w różnego rodzaju wzmocnienia, które mają pozwolić na wygodną podróż przez bezdroża bez utraty opony. Dlatego, ze względów bezpieczeństwa, tak istotnym jest, aby były wykonane z dobrej klasy materiałów i naprawdę solidne.

A w co się ubrać?

Na wierzch przyda się specjalna odzież rowerowa, która zapewni dużą wygodę w trakcie jazdy. Przede wszystkim, to strój, dzięki któremu podróż jest znacznie przyjemniejsza. Przylega on do ciała i porusza się razem z nim, co sprawia, że stawiamy mniejszy opór powietrzu, a przy tym przemieszczanie się jest dużo prostsze. Taki strój powinien być stworzony z oddychającego materiału, który zapewni optymalną cyrkulację powietrza. Dzięki temu, potliwość ciała zostanie ograniczona i tym samym zmaleje ryzyko, że w trakcie przerwy przeziębimy się. Pod spód warto ubrać odzież dopasowaną do warunków. Odpowiednia bielizna termoaktywna powinna być odpowiednio dopasowana do aury pogodowej na zewnątrz. Inaczej bowiem prezentują się modele na temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza i inaczej – te noszone przy znacznie wyższych temperaturach. Dlatego też tak duże znaczenie ma ich odpowiednie dobranie. Podstawowym zadaniem bielizny termicznej jest „przesuwanie” potu do dalszych części odzieży – tak, aby skóra pod spodem pozostała przyjemnie sucha. To zapewnia znaczny komfort w trakcie jazdy, ale również – co jeszcze istotniejsze – zapobiega odparzeniom. W trakcie letniej wycieczki mokra bielizna i wielogodzinne siedzenie na rowerze mogłoby skończyć się nieprzyjemnymi ranami – ale dzięki bieliźnie termoaktywnej można tego skutecznie uniknąć. Odpowiedni strój sprawia, że jazda jest bezpieczna, przyjemna i bardzo komfortowa.

Więcej: Koszulki rowerowe

Related posts

Leave a Comment